Strona główna
menu

Podziemne miasto Osówka

przyjazd

02
lip 2020

wyjazd

03
lip 2020
  1. Strona główna
  2. Podziemne miasto Osówka

Budowa kompleksu podziemnych korytarzy w Osówce rozpoczęła się w 1943 r., a prace, które nie zostały ukończone, trwały tam do ostatnich lat wojny. Nadludzkim wysiłkiem więźniów obozów koncentracyjnych i jeńców wojennych hitlerowcy wydrążyli po ziemią kilka kilometrów korytarzy i betonowych hal. Dziś "Podziemne Miasto Osówka" jest jednym z najbardziej tajemniczych obiektów turystycznych na Dolnym Śląsku.

 

"Turyści do wyboru mają dwie trasy: historyczną i ekstremalną. Trasą historyczną można wybrać się na zwiedzanie Osówki wraz z przewodnikiem całymi rodzinami, trzeba tylko cieplej się ubrać, ponieważ w kompleksie jest dość zimno. Trasa ekstremalna jest trudna do pokonania, a jej elementem jest m.in. przeprawa przez zalane korytarze łódką desantową" - powiedział PAP Life Ryszard Topola, miłośnik dolnośląskich atrakcji turystycznych i rzecznik prasowy nieformalnego stowarzyszenia "Turystyczna trzynastka".

Do tej pory nie wyjaśniono, w jakim celu hitlerowcy budowali ten kompleks. Jedna z hipotez mówi, że miała być to kwatera Hitlera, inna zaś, że chciano tam przenieść fabrykę zbrojeniową. Pewne jest, że po skończeniu kompleksu pod ziemią mogło tam żyć nawet 20 tys. "Na powierzchni znajdują się dwa obiekty zwane +kasynem+ i +siłownią+. Z nich specjalną windą można było zjechać na dół" - mówił Topola.

Adres:

Podziemne miasto Osówka, Świerkowa 29d, 58-340 Głuszyca

Kontakt:

Lokalizacja atrakcji

Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij