Home page
Menu

Muzeum Porcelany

26
Jul 2021
27
Jul 2021
  1. Home page
  2. Attractions
  3. Muzeum Porcelany

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, założone w 1908 roku, mieści się w budynku Pałacu Albertich, przy ulicy 1 maja. Jest to zbiór ok. 10500 obiektów ceramicznych wartych poświęcenia uwagi. Kolekcja składa się przede wszystkim z historycznej i współczesnej porcelany. 

 Wartą uwagi jest część kolekcji stanowiąca porcelanę z wytwórni różnych krajów Europy: Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii. Zbiór ceramiki z innych terenów Polski tworzą wyroby powstałe w Ćmielowie, Korcu czy w Baranówce. Najliczniejszą grupę obiektów w dziale stanowi porcelana szkliwiona.

Oprócz ceramiki muzeum posiada następujące działy: geologia, sztuka, historia miasta i regionu, oświata oraz pracownia konserwacyjna.
Zbiory geologiczne przechowywane w muzeum liczą 7156 okazów. Przeważająca i najcenniejsza część zbiorów to kolekcja paleobotaniczna- część tych zbiorów była zbierana przez zbieraczy niemieckich, m.in. przez niemieckiego paleobotanika Franza Zimmermanna, w późniejszym okresie przez polskiego muzealnika i paleobotanika Eufrozyna Sagana. Wałbrzyska kolekcja karbońskiej flory kopalnej jest jedną z największych takich kolekcji w Polsce.
Dział sztuki powstał na początku lat 80. XX wieku- gromadzi i opracowywuje dzieła sztuk plastycznych z zakresu malarstwa, grafiki i rzeźby oraz rzemiosła artystycznego.

Ceny biletów:

  • normalny- 8 zł,
  • ulgowy- 5 zł,
  • rodzinny- 15 zł (bilet rodzinny jest ofertą dla grup od 3 do 4 osób, w tym przynajmniej jedna osoba dorosła i przynajmniej jedno dziecko)

We wtorki wstęp bezpłatny!

Information:

We wtorki wstęp bezpłatny.

Address:

Muzeum Porcelany, 1 maja 9, 58-300 Wałbrzych

Contact:

Attractions location

Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close