Strona główna
menu

ABC biegania dla początkujących

02
mar 2021
03
mar 2021
 1. Strona główna
 2. Strona główna
01 czerwca 2020

Bieganie jest jedną z najbardziej uniwersalnych i naturalnych aktywności fizycznych człowieka. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani umiejętności, co sprawia, że jest to dyscyplina sportowa dostępna dla każdego. Bieganie niesie ze sobą wiele korzyści, a każdy trening kompleksowo oddziałuje na nasz organizm. 

     W jego wyniku możemy obserwować obniżenie tętna spoczynkowego, zmniejszenie poziomu złego cholesterolu, poprawę wydolności organizmu, zwiększenie pojemności płuc oraz spalanie zbędnych kalorii. Bieganie wpływa także na sferę psychiczną człowieka. Pozwala ono bowiemzminimalizować działanie stresu, wyzwala uczucie spełnienia, uczy dyscypliny i wytrwałości, a za pomocą uwalnianych endorfin wprowadza w uczucie szczęścia i równowagi wewnętrznej. Niekiedy określane jako forma relaksu, pozwala się również wyciszyć. 
Mając do dyspozycji wyjątkowo malownicze usytuowanie hotelu Bukowy Park oraz w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie naszych Gości proponujemy Państwu zapoznanie się z kilkoma wskazówkami, dotyczącymi biegania. Odpowiednio przeprowadzony trening biegowy wspaniale sprawdza się jako jedna z form aktywnego spędzania wolnego czasu w naszej okolicy.
   
 
ABC BIEGANIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH
 
 1. Przygotuj swój plan treningowy oraz wyznacz cele krótko- i długoterminowe.
 2. Optymalna częstotliwość treningów wynosi 3-4x w tygodniu, w odstępie nie większym, niż 2 dni.
 3. W pierwszym tygodniu treningów biegaj nie więcej niż 15 min w trakcie 1 jednostki treningowej, stosując metodę treningu przerywanego (marsz przeplatany truchtem).
 4. Stopniowo zwiększaj obciążenie treningowe, poprzez progresję czasu trwania biegu.
 5. Przeprowadź ok.10 min rozgrzewkę przed treningiem.
 6. Biegaj w tempie konwersacyjnym, priorytetem jest czas wysiłku, a nie tempo biegu.
 7. Zadbaj o właściwą technikę: biegnij „ze śródstopia”, pochyl delikatnie miednicę do przodu, utrzymuj głowę nieruchomo, oczy skieruj na wprost, nie wybiegając wzrokiem dalej niż 100 m przed siebie, wyprostuj plecy, wsłuchaj się w swój rytm      i ląduj lekko na podłożu, ręce trzymaj przed klatką piersiową, utrzymując kąt ostry    w stawach łokciowych.
 8. Nie lekceważ przewlekłego bólu podczas wysiłku i w razie potrzeby zasięgnij porady jednego z naszych fizjoterapeutów.
 9. Rozciągaj się lub roluj po bieganiu (głównie mięśnie dwugłowe i czworogłowe uda).
 10. Pamiętaj o odnowie biologicznej: masaże i zabiegi możesz indywidualnie dobrać z naszymi specjalistami. 
 11. Zadbaj o lekkostrawną i urozmaiconą dietę, bogatą w: węglowodany złożone (pełnoziarniste pieczywo), białko pochodzące z chudych mięs i ryb, tłuszcze roślinne (oliwa, awokado), warzywa, błonnik. Pół godziny po wysiłku spożywaj produkty bogate w węglowodany i białko w stosunku 3:1. Pij min. 2 litry wody dziennie.
 12. Wybierz obuwie (1 rozmiar większe, niż buty casualowe) dopasowane do podbicia stopy: podbicie wysokie- obuwie typu cushioned, normalne - obuwie stability, zaś niskie- motion-control.
 13. Trenując po zmroku, dla własnego bezpieczeństwa używaj odblasków i oświetlenia.
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij