Home page
Menu

Muzeum Papiernictwa

20
Sep 2021
21
Sep 2021
  1. Home page
  2. Attractions
  3. Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest instytucją kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Muzeum mieści się w pochodzącym z 1605 r. młynie papierniczym – bezcennym w skali światowej zabytku techniki. Budynek jest jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów przemysłowych w Europie. Elementami charakterystycznymi dla papierni są dach kryty gontem, zakończony od zachodu barokowym szczytem wolutowym oraz oryginalny pawilon wejściowy. 

Muzeum Papiernictwa zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zabytków związanych z papiernictwem, drukarstwem oraz miejscowością Duszniki Zdrój. 

Muzeum może poszczycić się m.in.:
największą w kraju kolekcją zabytkowych sit papierniczych i papierów ze znakami wodnymi, zbiorem wzorników papierów i wyrobów papierowych, dawnymi maszynami wykorzystywanymi w papiernictwie i drukarstwie, jedną z najcenniejszych w Europie kolekcją przyrządów do badania właściwości papieru, zbiorem obrazów związanych z dusznicką papiernią (portrety dawnych właścicieli młyna) oraz z Dusznikami, bogatym zbiorem ikonografii do Dusznik Zdroju, największym w kraju księgozbiorem dotyczącym historii papiernictwa.

Wystawy prezentują historię papiernictwa, technologię przemysłu papierniczego w XIX-XX w. oraz  dzieje drukarstwa. Ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się pokazowa produkcja papieru prowadzona wg średniowiecznej techniki. Każdy może wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, a wyprodukowane przez siebie arkusze otrzymuje na pamiątkę pobytu w Muzeum.

Muzeum jest także znaczącym ośrodkiem badań dziejów papiernictwa.  Powstało tu prawie 200 artykułów i 8 książek naukowych i popularno-naukowych z zakresu historii papiernictwa, introligatorstwa, czy ekologii.

Dusznicka papiernia zaliczana jest do największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska – rocznie zwiedza ją ok. 60 tys. osób. 

Information:

GODZINY OTWARCIA:

  • listopad - kwiecień: wtorek - niedziela 9.00 - 15.00, poniedziałki - nieczynne 
  • maj - sierpień: poniedziałek - sobota 9.00 - 18.00, niedziela 9.00 - 15.00
  • wrzesień - październik: poniedziałek- sobota 9.00 - 17.00, niedziela 9.00 - 15.00


CENY BILETÓW:

Bilet normalny - 11,00 zł

Bilet ulgowy - 8,00 zł

Bilet grupowy (osoby dorosłe powyżej 10 os.w grupie) - 10,00 zł/os

Bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku 7-16 lat) - 27,00 zł

Usługa przewodnicka  - 40,00 zł

Address:

Muzeum Papiernictwa, Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój

Contact:

Attractions location

Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close